Kraniosakrální biomechanika
Kraniosakrální systém člověka je tvořen membránami a mozkomíšním mokem, které obklopují a chrání mozek a míchu. Tyto struktury jsou uloženy v lebce (lat. cranium) na straně jedné, dále prochází páteří až do kosti křížové (lat. os sacrum) na straně druhé. Jakákoli omezení v pohybu membrán tohoto vitálního systému mohou přímo ovlivňovat výkon centrálního nervového systému .
Kraniosakrální terapeuté jsou schopni nahmatat tzv. CRI rytmus (rytmus pulzace mozkomíšního moku), který je pro tuto práci stěžejní. Skrze něj mohou zaznamenat různá omezení zdravého proudění v těle.
Použitím tohoto CRI rytmu jakožto průvodce, spolu s vrozenými léčivými mechanismy v těle, jsou terapeuté schopni tato omezení opravit.
Kraniosakrální terapie, jak je praktikována dnes, nabyla svou podobu na počátku 80. let. Nicméně její kořeny sahají do počátku roku 1900 a navazují na teorie osteopatického lékaře Dr. Williama Garnera Sutherlanda. Ten přes 20 let zkoumal a pracoval s konceptem, že kosti lebky jsou od přirody navrženy tak, aby se hýbaly. Na základě tohoto konceptu nakonec vyvinul zcela novou terepeutickou metodu tzv. kraniální osteopatii („cranium“ – lat.lebka, osteopatie – nemoc kostí, z lat. slov„osteon“ – kost a „patheia“ - nemoc, utrpení).
Bylo to v roce 1970, během operace krku, při které osteopatický lékař John E. Upledger asistoval a kdy poprvé zpozoroval rytmický pohyb na míšní membráně. Ten nebyl identický s rytmem dechu ani tepu. Nikdo z jeho kolegů lékařů ani žádné lékařské texty té doby, tento jev nedokázali vysvětlit.
V roce 1975 John E. Upledger zvedl pomyslnou rukavici a pustil se do vědeckého bádání, aby potvrdil Sutherlandovy teorie a zároveň zdokonalil chápání procesů v kraniosakrálním systému. Následujících sedm let vedl tým anatomů, fyziologů, biofyziků a bioinženýrů na Michigan State University v oblasti výzkumu a testování kraniosakrální systému a způsoby jeho terapeutického využití. Metodu, kterou na základě výzkumu vyvinul, později sám John Upledger nazval kraniosakrální terapie (anglicky Craniosacral Therapy, zkráceně CST, z lat. „cranium“- lebka a „sacrum“ – kost křížová ).
Upledgerův tým zvolil jiný přístup než osteopaté před nimi. Místo toho, aby se soustředili na kosti lebky, zajímaly se o tekutiny a membrány systému, jakož i mechanismus, jakým se pohybuje mozkomíšní mok uvnitř lebky a páteřního kanálu. To je jeden z hlavních faktorů, které odlišují CST od kraniální osteopatie. Výzkum ukázal, že mozkomíšní mok cirkuluje skrze mozek a míchu prostřednictvím expanzivních a smršťujících pohybů v polouzavřeném hydraulickém kraniosakrálním systému. Tento pohyb zopakuje za normálních okolností šest až 12 cyklů za minutu - toto nazýváme kraniosakrální rytmus (CRI). Když je nějaké stažení v měkkých tkáních, membránách, v lebce a míše, cyklická dynamika tekutin kraniosakrálního systému nemůže proudit bez omezení. Lebeční kosti jsou tím pádem také drženy ve vzorcích napětí díky anatomickému propojení membrán a lebky.
Kraniosakrální terapeuté se učí, jak nahmatat jemný kraniosakrální rytmus a odhalit oblasti omezení či stažení v membránách. Zejména se zaměřením na durální membránu nebo vnější membránové vrstvy. Jakmile narazí na konkrétní překážky, drží ruce v dané pozici a čekají, až se tkáně uvolní. Uvolnění docílí použitím velmi jemného tlaku ruky, cca 5 g, což je pro představu váha 5Kč mince. (Tento způsob doteku je dalším rozlišovacím faktorem CST oproti kraniosakrální biodynamice.) Často jen proces vyvažování disbalancí v systému umožňuje tělu se vrátit do rovnováhy. Kraniosakrální terapeuté postupují podle tzv. desetibodového protokolu, který Dr. Upledger vyvinul.
Protokol se skládá z řady technik, které v sobě zahrnují základy kraniosakrální terapie. Každý krok může být použit jak pro zhodnocení zdravotního stavu, tak současně jako nápravný nástroj.
desetibodový protokol se skládá :
- Indukce bodu klidu
- Uvolnění příčných fascií: pánevní dno, bránice, horní hrudní apertura, jazylka a atlantooccipitální skloubení
- Dekomprese lumbosakrálního přechodu, mediální komprese lopat kyčelních a trakce durálního vaku
- Kolébání a klouzání v rámci durálního vaku či trubice
- Frontální trakce (mobilizace čelní kostí)
- Parietální trakce (mobilizace kostí temenních)
- Dekomprese sphenobazilární synchondrózy (chrupavčité spojení na bazi lební)
- Temporální techniky (mobilizace spánkových kostí)
- Komprese a dekomprese temporomandibulárního skloubení
- Komprese 4. mozkové komory (indukce klidového bodu)